26 Ağustos 2016 Cuma

Yazar Keşif Etkinliği 1.Ay:Ölümsüz Aile -Natalie Babbitt | Kitap YorumuÖncelikle kısaca Münevver(@mavienigma), Müge(@miggyreads) ve Meltem(mmeltemsenturk) ile hazırladığımız etkinlikten bahsedeyim:

Uzun zamandır Türk yazarlardan daha çok kitap okumak isteyen, onlarla tanışmak isteyen ya da sadece birlikte bir şeyler okumak isteyen birkaç arkadaş bir etkinlik yapmaya karar verdik. Uzun zamandır okumak istediğimiz yazarları birbirimizle paylaştık. Çok merak ettiğimiz birkaç tane de yabancı yazar koyduk araya ve sekiz aylık bir program hazırladık. (Amma tez canlıyız, evet.) Hiçbirimizin daha önce okumadığı yazarları seçtiğimiz için de etkinliğimize Yazar Keşif Etkinliği adını verdik. Biz birlikte bir şeyler okuyup hakkında konuşurken sizlerden ilgilenenlerle de paylaşmak istedik.
Bu ay ısınmak için bir yazar ve bir kitabını seçtik. Diğer aylarda iki yazar ve iki kitap seçip okumayı planlıyoruz. Umarım becerebiliriz.
Bu ay ilk olarak Natalie Babbitt’ten Ölümsüz Aile’yi okuduk.İnstagram hesaplarından da etkinliğimizi takip edebilirsiniz.TIIK


YAZAR KEŞİF ETKİNLİĞİ 1.AY

Kitap adı: Ölümsüz Aile
Orijinal adı: Tuck Everlasting
Yazar: Natalie Babbitt
Çeviri: Bülent O. Doğan
Yayıneviİş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 108
Baskı: 2015
Tür: Çocuk Kitaplar


KONUSU:
Issız bir ormanın ortasında, suyundan içene ölümsüzlük vadeden bir pınar var ve bu pınarın suyundan içip ölümsüz olmaktan hiç hoşnut olmayan bir ailemiz var.Ve bu aile hiç yaşlanmıyor. Bir gün pınarın olduğu yere Winnie adında bir kız gelir. Ölümsüz aile(Tuck ailesi) Winnie’nin pınarın suyundan içmesine engel olmak isterler.
YORUMUM:
Kitap ne kadar çocuk kitabı olarak geçse de bence herkesin kedine göre bir şeyler bulacağı akıcı bir hikayeydi anlatılan.Hafiften bir masalsılık vardı ve Tuck ailesinin sıcaklığını hissediyordunuz.Ölümün doğmak gibi yaşamın bir parçası olduğunu kolay ve gayet sade bir dille okuyorsunuz. Puan kırmamın en büyük nedenlerinden birisi sonlara doğru gerçekleşen olaydı. Daha farklı bir çözüm yolu bulmalarını beklerdim.

"Ölmek de çarkın bir parçasıdır, doğmak da. Bir parçayı alıp geri kalanın görmezden gelemezsin. Bütününün bir parçası olmak Tanrının bir lütfudur.Eğer ölüm yoksa yaşamın ne anlamı var ki?O zaman yaşam olarak adlandıramazsın bile."

Bu alıntı bence kitabı özetler nitelikte.

" Aslında biraz düşünürseniz, bir toprak parçasının sahibinin olması tuhaf bir şeydir. Kaç metre derine kadar sahip olabilirsiniz ki? Eğer toprak parçasının sahibiyseniz, aşağı doğru daralıp dünyanın merkezine ulaşıncaya kadar daralan kısım sizin mi olur? Yoksa bir toprak parçasına izinsiz girmenin ne demek olduğundan habersiz solucanların yaşadığı kısmın üzerindeki incecik tabakaya mı sahip olabilirsiniz?" 

 

Kitabın birde filmi varmış onu da en kısa zamanda izlemeyi düşünüyorum.

PUANIM:
3.6 'dan 4

2 yorum:

  1. Çocuk kitaplarını okumayı ayrı bir seviyorum. Kitabın alıntısı da çok hoşuma gitti. Hem dediğin gibi bazı kitaplar her yaşa hitap edebiliyor ^-^

    YanıtlaSil