17 Şubat 2017 Cuma

Erebos -Ursula Poznanski I Kitap Yorumu

Orijinal Adı: Erebos
Yazar: Ursula Poznanski
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Sayfa Sayısı: 480
Baskı Yılı: 2011


ARKA KAPAK:


Bu bir bilgisayar oyunu,
Orada durmuş seni izliyor,

Seninle konuşuyor,
Ödüller dağıtıyor,
Seni test ediyor,
Tehditler savuruyor,
Onun tek bir amacı var:
Seninle oyun oynamak istiyor.
YORUMUM:

Öncelikle kitaba büyük bir beklentiyle başladığımı ve bu beklentiyi pek karşılamadığını söylemeliyim. Daha önce bilgisayar oyunu temalı Nerve(Oyun) kitabını Bana göre o kitap çok akıcıydı. Erebos’un ilk 200 sayfalarında fazlaca sıkıldığımı söyleyebilirim.  

EREBOS BİR BİLGİSAYAR OYUNU AMA OYUNCULAR ONUNDA DEĞİL O OYUNCULARLA OYNUYOR.

Konusundan kısaca bahsedersem Nick’in okulunda arkadaşları arasında sürekli bir CD alışverişi olur ve bu CD nin içeriğinden hiçbir şekilde birbirlerine bahsetmezler. Çünkü Erebos oyununun kuralları vardır ve bunlardan en önemlisi oyun hakkında kimseye bilgi vermemektir. Nick bu CD’yi alanların hareketlerinin değiştiğini gözlemler ve en yakında arkadaşının da oyunu oynadığını fark eder ondan neden uzaklaştığını öğrenmek ister. Kitap boyunca oyunun insanlar üzerinde etkisini ve olayların ne şekilde sonuçlandığını okuyoruz.

Özellikle oyunda geçen isimleri aklımda tutmakta zorlandım. “Bu kimdi” diye dönüp önceki sayfalara sürekli baktım. Tek sevdiğim yanı oyunun çok iyi bir şekilde okuyucuya aktarılmasıydı. Yani oyunu gözünüzün önüne getirebiliyordunuz. Ama oyunun okuldaki çocuklar tarafından sürekli “mükemmel” denecek düzeyde bağımlılık yaratacak yönünün ne olduğunu anlayamadım. Belki bilgisayar oyunu oynamadığımdan kaynaklıdır bilemiyorum. Gerçi yaşları 13-15 yaş arasındaydı yani birde oyunun ödül falan vermesi onları cezbetmeye yetmiştir. (Kitabı okuduktan sonra “The Walking Dead” oyununu oynamaya başlamış olabilirim :D Ama kesinlikle bağımlısı olmadım. )

Kitap boyunca süren “bu oyunun amacı nedir?” sorusunun cevabını alıyoruz ve zaten olaylar buradan sonra heyecanlanmaya başlıyor. Ben bu kısımları soluksuz okudum. İlk başta dediğim gibi ilk 200 sayfa fazlasıyla durağandı. Ama yazarın kitabın sonunu mantıklı bir yere bağlaması ve kurgusunun iyi oluşu yönünden kitabı sevdiğimi söyleyebilirim. Bilgisayar oyunlarına ilginiz varsa bayılarak okuyacağınızdan eminim.

PUANIM:
3/5

3 yorum:

 1. Kitabın ilk yarısındaki gizem ve tempoyu malesef ki ikinci yarıda ben de bulamadım. Keşke o büyülü hava devam etseydi. Ama yine de güzel ve farklı bir kitaptı ^-^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet durağan bir kitaptı ama dediğin gibi farklı ve güzeldi :)

   Sil
 2. Bu kitabı alıp almamakta çok kararsız kalmıştım. Almayayım bari :)

  YanıtlaSil