1 Ağustos 2015 Cumartesi

Postacı Kapıyı Çalmayacak -Ava Dellaira |Kitap YorumuKitabın Adı: Postacı Kapıyı Çalmayacak
Yazar: Ava Dellaira
Yayınevi: Martı
Sayfa Sayısı: 351
Orjinal Adı: Love Letters to the Dead
Türü: Genç Yetişkin


ARKA KAPAK:

"Amy Winehouse, Jim Morrison ve Kurt Cobain gibi pek çok ünlü isim bu romana konuk oluyor. Okumaya değer, ilginç bir hikâye olduğu kesin."
-Booklist-

Bazı şeyler var ki artık bu dünyada olmayanlar dışında kimseye söyleyemem.

Size bu mektupları yazmaya başlayınca kendi sesime kavuştum. Sonra bana yanıt veren bir ses duydum. Bir şarkının farklı tınlayışında, bir filmin hikâyesinde, kaldırımdaki çatlakta açan bir çiçekte buldum yanıtı. Bir pervanenin kanat çırpışında, dolunaya dönen ayda... Yeryüzünde bu mektupları gönderebileceğim bir adres yok. Öldüğünüzü biliyorum ama sizi duyuyorum. 

Hepinizi duyuyorum. Buradaydık, bunun bir anlamı var, diyorsunuz.

Kısa süre önce ablasını kaybeden Laurel, onun nasıl öldüğünü bilen tek kişidir ve bu sırrı kimseyle paylaşmamasının bir nedeni vardır. 

Onu bu karanlıktan çıkaracak yardım eli, hiç beklemediği bir yerden gelir. Genç kız okulda verilen bir ödevle mektuplar yazmaya başlar. Bu mektupların ortak noktası ise erken yaşta hayata veda etmiş, onun için anlamı olan Amy Winehouse ve Kurt Cobain gibi ünlü isimlere

 yazılmasıdır. Zaman geçtikçe bu duygu yüklü mektuplar hem ablasının ölümü üzerindeki sır perdesinin aralanmasına hem de Laurel'in kendine bir yol çizip yetişkin bir bireye dönüşmesine yardımcı olur.

"Büyümek, sevmek, kendini bulmak ve hayatı anlamak üzerine yazılmış samimi, sürükleyici ve yüreklere dokunan bir roman."
-Usa Today-

"Dellaira bu romanıyla edebiyat dünyasına hızlı ve cesur bir giriş yapmış diyebiliriz."
-The Washington Post-

"Kalbinizi parçalara ayırıp sonunda o parçaları yeniden birleştirmeyi başaran, pek çok duyguyu aynı anda hissettiren sıcacık bir hikâye." 
-Goodreads-YORUMUM:

Ne zamandan beri bu kitabı görüyordum elim hep gidiyordu ama bırakıyordum. Bir ara halamla markete gittik ve bir baktım bu kitap 9 tl. Dedim bu fırsat kaçmaz kaptım hemencecik.

Öncelikle kitabın adını acayip beğendiğimi söylemeliyim. "Postacı Kapıyı Çalmayacak" tamamiyle kitapla(içerikle) örtüşüyor ismi. Hele kapağına diyecek söz yok. İlk kez böyle farklı bir kitap okudum. Yani genelde fantastik, distopya vs okurum. Bu kitap bambaşkaydı. Kesinlikle kitaplığınızda bulunması gereken bir kitap bence.


"Hepinizi duyuyorum. Buradaydık, bunun bir anlamı var, diyorsunuz".

Kitap zaten ilk sayfalarında kendine çekti beni. Laurel in çektiği acıları, ablasına ne olduğunu merak ediyorsunuz ve bir bakıyorsunuz kitap bitmiş. 

Laurel olayları ölen ünlülere mektuplar yazarak anlatıyor. İlk başlarda "ya acaba nasıl olacak sürekli mektup mu yazacak" diye düşünsem de okudukça bu mektup olayına acayip alıştım. Hatta çok hoşuma gitti.

      "Bazı şeyler var ki artık bu dünyada olmayanlar dışında kimseye söyleyemem".

Bu kitap yazarın ilk kitabıymış. Kırk yıl düşünsem böyle roman yazmak aklıma gelmezdi(ölen ünlülere mektup yazması) Helal olsun ne diyelim. Aslında kitap sanki biraz ucu açık bitti gibi. *spoiler* Kristen ve Tristan a ne oldu?Ayrıldılar mı? Sky ve Laurel ilişkisi nasıl devam edecekti? Natalie ve Hannah ilişkisi ne alemde? *spoiler bitimi* Belki yazar bizi şaşırtır ve ikinci kitabını yazar.

Bazen güldüm, bazen hüzünlendim ve kitabı sonuna kadar benimsedim.Hiç sıkılmadan keyifle okudum.


PUANIM:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder