4 Eylül 2013 Çarşamba

Cassandra Clare -Kemikler Şehri | Kitap YorumuKitabın Adı:Kemikler Şehri
Orijinal Adı:City of Bones
Yazar: Cassandra Clare
Yayıncı: Artemis
Sayfa Sayısı:580
Fiyatı:24 tl
Seri: The Mortal Instruments/Ölümcül Oyuncaklar #1


ARKA KAPAK:

Vampirler, kurtadamlar, periler, gerçek aşk ve aklınızı başınızdan alacak daha birçok şey. Ölümcül Oyuncaklar hafızanıza kazınacak!
On beş yaşındaki Clary Fray, New York’ta Pandemonium Kulüp’e doğru yola çıktığında bir cinayete tanıklık edeceği hiç aklına gelmezdi. Hele ki, bu cinayetin daha önce hiç görmediği acayip silahlara sahip tuhaf dövmeli üç genç tarafından işleneceğini hayatta düşünemezdi! Clary, polisi arayabileceğini biliyordu fakat ceset bir anda ortadan yok olunca ve canileri Clary’den başka kimse göremediği için durumu açıklamak pek kolay olmayacaktı! 
Clary’nin onları görebilmesine çok şaşıran katiller kendilerini Gölgeavcıları olarak tanıtacaktı. Yani, dünyayı şeytanlardan arındırmaya ant içmiş gizli bir kabile!

YORUMUM:

Kitap alışveriş listemde vardı heryerde de görüyordum. E-book olarak okudum kitabı (gerçek kitabın yerini tutamaz ama). Filmi çıkmadan önce kitabını okumalıyım dedim ve kitabıı 2 günde bitirdim.

Kitap Clary nin Pandemonium adlı kulüpte bir cinayeti görmesiyle başlıyor.Cinayeti işleyenleri sadece kendisi görebiliyor. Ve cesette kaybolunca gördüğünü ispatlayamıyor. Clary nin annesi tatile gideceklerini söyleyince Clary kapıyı çekip evden en yakın arkadaşıyla çıkıyor. Gittikleri yerde yine Jace i görüyor (mavi saçlı çocuğu öldüren çocuklardan). Jace in peşinden gidip onu neden kendisinin gördüğü soruyor falan derkeeeeeeen annesi arıyor eve gelmemesini söylüyor tabi kız durur muuu gelme dedi ya annesi gideceeek. Olaylar baya erken başlıyor zaten. Bir sürü de ekşın oluyor. Annesi ortalıktan kayboluyor. 

Clary annesinin sakladığı sırları öğreniyor. Annesini bulmaya çalışıyorlar. Jace ile birlikte tabi ki.
Kitabın sonunda zaten dumur oldum ya :( Türk filmi gibi resmen :D  Yazar niye böyle bir şey yaptı anlamış değilim olmadı buuuu :S -spoiler- Clary'nin Simon'un onu sevdiğini anlaması çok uzun sürdü bence bi insan o kadar sene boyunca hiç mi çakmaz durumu!!! Türk kızı olsa hemen anlamıştııı :D -spoiler bitimi-

Clary ve Jace in atışmaları da çok komikti. Tabi bir Daemon ve Kate değiller :D Ama yazara yazdığı son yüzünden çok sinirliyim. İnşallah ikinci kitapta bu hatasını düzeltmiştir. Böyle giderse kitabı okumam için bir sebep kalmicaaaaak. Kitabı tümüyle değerlendirirsem gayet başarılıydı. Ekşını bol bi kitap diyebilirim. Jace bebeğim oldun daha ilk günden :D

Jace ona doğru uzandı ve parmaklarını Clary'nin şakağına hafifçe bastırdı. Clary elinde olmadan kızardı. "Bilmemiz gereken her şey, senin kafanda, o güzel kızıl buklelerinin altında gizli." (sf. 192)


Clary küçük bir çocuk gibi ellerini arkasına koydu. "Bana tepeden bakma.""Şey, aksini yapmam pek mümkün değil,  fazla kısa boylusun." (sf. 219)


"Yapma," dedi Clary , bir elini kaldırarak."Şu anda gerçekten havamda değilim"."Sanırım bunu bana ilk kez bir kız söylüyor," dedi Jace."Benimle takılmaya devam edersen bu sonuncu olmaz."(sf. 311)


Not: E-book olarak okumak isterseniz TIK.

PUANIM:
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder