21 Temmuz 2018 Cumartesi

Efsane -Marie Lu (Legend #1) I Kitap Yorumu

Kitabın Adı: Efsane
Yazar: Marie Lu
Çevirmen: Sefa Emre İlikli
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Sayfa Sayısı:320
Türü: Distopya
Seri: Legend #1
ARKA KAPAK:
Gerçek, Efsane'ye dönüşecek!
Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısı olarak bilinen yerde şimdi Cumhuriyet adında, komşularıyla sürekli savaşan bir ülke vardır. Cumhuriyet'in seçkin sınıfından gelen on beş yaşındaki üstün yetenekli June, askerî bir dehaya sahiptir. İtaatkâr, hırslı ve kendini ülkesine adamış bu genç kız onun uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. Fakir bir aileden gelen on beş yaşındaki Day ise ülkenin en çok aranan suçlusu ve bir devlet düşmanıdır. Kendisi gibi asker olan ağabeyi Metias öldürülünce June, Day'in peşine düşer. İnandıkları şeyler uğruna savaşan bu iki gencin kesi?en yolları, onları Cumhuriyet'in karanlık sırlarına götürecektir.
 YORUMUM:

Efsane, Marie Lu’nun okuduğum ikinci kitabı. İlk okuduğum kitabı Warcross ve kitabını sevmiştim.  O yüzden biraz beklenti içindeydim kitaba başlamadan önce.  Özellikle oldukça ünlü bir seri olduğu için büyük bir heyecanla başladım kitaba. İlk yüz küsür sayfa oldukça durağan bir şekilde ilerledi. İlerde açılır dedim ama kitap bence genel olarak  durağandı.  Distopya okumayı çok seven birisi olarak kurgusunu çok basit buldum. Her şey o kadar olağandı ki. Daha ilk sayfalarda olayı çözmüştüm bile.  Yazarın dili akıcı ondan ya da hiç problem yaşamadım ama olaylar, karakterler çok sıradandı.

Dediğim gibi kurgu çok basitti ve olaylar sanki daha önce kitabı okumuşum gibi hissettirdi. Kurguyu geçtim genelde okuduğum kitaplarda bir iki karakteri ( bazen çoğunu) severim ama bu kitapta sevdiğim tek bir karakter bile olmadı. Kitabı bitirdiğimde “Ne yani bu mu? Ama zaten bu tarz olaylar çoğu distopyada var” dedirtti. Karakterlerin “karakterinin” tam olarak yerine oturduğunu da düşünmüyorum.  Gerçi sadece 15 yaşındalar ve yazarın onlara yüklemiş olduğu sorumluluk nedeniyle asla 15 yaşındalarmış gibi de hissetmedim.

Her şey oldu bittiye gelmiş gibi hissettim kitap bittiğinde. Sanki yazar olayları tek tek kağıda yazmış daha sonra şimdi bunları kitaba yerleştirmeliyim demiş ama bir türlü kitabın hamuruna yedirememiş gibiydi. Verilmesi gereken duyguları katamamış kitaba kesinlikle. Belki serinin giriş kitabıdır diye olayları ve karakterleri tam olarak yansıtamamış olabilir diye düşündüğümden seriye devam edeceğim. Hem yazarın Warcross kitabını da sevdiğim için şans vermezsem ayıp olur. Belki distopya okumaya yeni başlamış olsaydım kitabı çok severdim ama zaten distopya okuyan birisinin bu kitabı sevebileceğini düşünmüyorum. Ya da benim gibi sevip sevmemek arasında kalabilir. Buna sanırım serinin devam kitabında karar vereceğim.

PUANIM:
3/5

16 yorum:

 1. Ben de düşünüyordum bu seriyi okumayı, vazgeçtim şimdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belki serinin diğer kitaplarında toparlar yazar :) Okuyup yorumunu yazacağım

   Sil
 2. Merhaba ! Kitap aşığı biri olarak bloğunla ve yorumlarınla tanıştığıma çok memnun oldum :) Efsaneyi okumayı çok istiyordum. Bir türlü fırsat ve kitap hakkında doğru düzgün bir yorum bulamamıştım. Okumak için serinin devamını yorumlamanı bekleyeceğim sanırım :) Bloğuma beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene çok sevindiiiiim :) Seriyi pek sevemedim ben açıkçası. Çok övdükleri için beklentiye girdiğimden de sevememiş olabilirim. Bloğuna kesinlikle bakacağım bir kitap aşığı bir diğerini takip etmeli :)

   Sil
 3. pek zevk alamamışsınız gibi geldi. sanki ilk kitap sayesinde okudunuz ikinci kitabı. yinede tavsiye ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Herkese merhaba ben aranızda çok yeniyim sayfamı ziyaret edip takipçim olarak bana destek olursanız çok mutlu olurum...herkese kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum...

  YanıtlaSil
 5. seriyi merak ediyordum acıkcası ama bu yorumdan sonra önceliği başka kitaplara vereceğim. paylaşım için teşekkürler. bu arada yeni takipcinizim. bende beklerim.

  YanıtlaSil
 6. Değişik bir kitap sanırım.. kitap yorumu için teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. sanırım kızımın listesinde olan bir kitap,alınca bir göz atayım bende....

  YanıtlaSil
 8. Başucumda bir kitap kulesi var
  Bizim blog etkinliği şahane oldu sizleri tanıdım
  Yorum dil harika
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. Dostoyevski’ler, Kafkalar, Nietzche’ler ve daha niceleri bittikten sonra sırayı verip okuyabilirim. Bloğunuzun konseptini beğendim ve takipteyim kendi bloğuma da bekliyorum. Sevgiyle kalın🌸🌸

  YanıtlaSil
 10. Merhaba, blogunuzu ziyarete geldim. Benim blogumu yorum ve ziyaretinizle desteklerseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 11. Kitap ve belgesel yorumlarım ilginizi çekebilir.

  YanıtlaSil
 12. Gerçekten güzel bir blogunuz var. Takipteyiz...

  YanıtlaSil
 13. The Love of Beauty is a woman's nature, three-point looks and seven-point dress.
  Here are women's clubs,Diamond Jewelry,Brand Handbags , fashion Dresses, sexy swimsuits you like, you want to choose.

  YanıtlaSil