30 Aralık 2018 Pazar

Ötediyar -Tahereh Mafi (Furthermore #1) I Kitap YorumuKitabın Adı: Ötediyar
Yazar: Tahereh Mafi
Çevirmen: Selim Yeniçeri
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Sayfa Sayısı: 312
Türü: Fantastik, Macera
Seri: Furthermore #1ARKA KAPAK:
Renk ve sihirle dolup taşan bir dünyada Alice’in soluk teni ve süt beyazı saçları dışlanmasına sebep oluyordu çünkü Ferenorman’ın sakinleri için renk ve sihir aynı şeydi. Alice için ise önemli “olan” üç şey vardı: kızı ortadan kaybolsa umursamayacak olan annesi, sahip olmadığı renk ve sihir, bir de kızını daima sevmiş olan babası. Fakat babası yanına bir cetvel dışında hiçbir şey almadan ortadan kaybolalı üç sene olmuştu ve Alice onu bulmakta ve sihirli güçlerinin varlığını kanıtlamakta kararlıydı. Ne yazık ki bu hiç de kolay olmayacaktı. Bunları başarmak için efsanevi ve tehlikeli Ötediyar’a gitmesi gerekiyordu. Ancak orada hiçbir şey göründüğü gibi değildi ve Alice eve dönüş yolunu bir daha hiç bulamayabilirdi...

YORUMUM:

Evvel zaman içinde bir kız çocuğu dünyaya gelmiş.

Evvel zaman içinde bir kız unutulmuştu.

Fenerorman, renkler ve sihir üzerine kurulmuştu. Her yerden renkler fışkırıyor, bin bir farklı rengin bin bir farklı tonuyla dolup taşıyordu. Ama Alice onların arasında oldukça soluk kalıyordu. Çünkü Alice’in saçları ve teni bir süt gibi bembeyazdı, pigmenti yoktu. Bu durum Alice’i üzüyordu ama babası yanındayken bu üzüntü katlanılabilir oluyordu. Ta ki babası bir gün ortadan kaybolana kadar…

Alice’in babasını bulmak için varlığından bile haberdar olmadığı bir dünyaya, Ötediyar’a gidişine şahit oluyoruz ve onunla birlikte kitap boyunca biz de Ötediyar’ı keşfediyoruz. Kitaba başlama sebeplerimden ilki, Tahereh Mafi’yi çok seviyor olmam elbette.(Bana Dokunma serisinin yeri ben de hep ayrıdır.) İkincisi ise, kapağının çekiciliği. Kapağını gördüğüm ilk andan itibaren almamak için kendimi zor tutsam da mükemmel kapağına yenik düştüm.

Kitaba ilk başladığımda yetişkinlere hitap eden bir fantastik kitap okuyacağımı düşünürken tam tersi 12 yaşına henüz girmemiş bir karakterin olduğunu, yanlış beklenti içini girdiğimi fark ettim. Bu durum ilk anda beni hayal kırıklığına uğratmış olsa da kitap ilerledikçe gerek kitabın masalsı gidişatı gerek yazarın ara ara okur ile sohbet edermiş gibi yazdığı kısımlar kitaba daha çok ısınmamı sağladı.

Başta dediğim gibi Alice babasını bulmak için hiç bilmediği bir ülkeye, küçükken tanıdığı ve ona kötü davranan birisiyle Oliver ile gitmek zorunda kalıyor. Ötediyar’da herkes sihri umursamaz şekilde kullanıyor. Halk yüzlerce küçük köye bölünmüş, her birinin kendi kuralları, kendi yetkilileri var ve her birinin kanunları birbiriyle çelişiyor. Her köyün değişik kurallarının olması Oliver ve Alice’in Ötediyar’da başlarına çeşitli olaylar gelmesine neden oluyor ve işte bizde Ötediyar’ın bu değişik doğasına onlarla birlikte şahit oluyoruz.

Tahereh Mafi’nin akıcı anlatımını, karakterlerini, her bir köyün değişik özelliklerini keyif alarak okudum. Kitapta Alice Harikalar Diyarında esintilerinin olması da ayrı güzeldi. Beklentimi çok tuttuğumdan mıdır nedir bilmiyorum kitabın ortalarına doğru kitap hafiften sıkıcı olmaya başlamıştı bunun dışında oldukça akıcı, masalsı, macera dolu bir kitaptı. Aşırı beklenti içine girilmediği sürece beğeneceğinizi düşünüyorum.  

PUANIM:

4/5

8 yorum:

 1. "Sohbet şeklindeki kitap"ları çok seviyorum.Güzel tanıtım olmuş kalemine sağlık

  YanıtlaSil
 2. Masalımsı bir konusu var. İlgimi çekti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet kesinlikle masal gibiydi zaten! Umarım okuma fırsatı bulursun :)

   Sil
 3. İyi akşamlar bu güzel yayın için sizi tebrik ederim.
  https://muhammedsema1001.blogspot.com Sayfamı takip ederseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 4. The Love of Beauty is a woman's nature, three-point looks and seven-point dress.
  Here are women's clubs,Diamond Jewelry,Brand Handbags , fashion Dresses, sexy swimsuits you like, you want to choose.

  YanıtlaSil